Оксана Чепіжко: «Ми не зможемо рухатися далі і розвивати країну без залучення до відповідальності винних у банкрутстві банків»

ФГВФО ініціює судові розгляди з власниками і топ-менеджерами банків, однак все це більше нагадує наклеп, так як обвинувальних вироків так ніхто з неабияк насоливших українцям банкірів так і не почув.

Природно назріває питання, чи слід посилити відповідальність власників банків, на яке спробували дати відповідь правозахисники і юристи.

«Залучення до відповідальності за доведення банку до банкрутства - це, безумовно, невід'ємна складова для ефективної роботи банківської системи. Однак відповідати повинні винні, яких може встановити тільки унаслідок кримінальних проваджень. «Призначати» відповідальних, як це останнім часом робить НБУ і Фонд гарантування вкладів - категорично не можна. Цей підхід є хибним і пряме тому підтвердження - відмова суддів в задоволенні позовів Фонду гарантування до пов'язаних осіб банків», -  вважає Оксана Чепіжко, виконавчий директор Асоціації захисту банків.

За її словами, не варто також забувати про те, що всі банкрутства банків - результат не тільки виключно поведінки їх власників і менеджменту, а й наслідок цілого ряду чинників, які спричинили комплексний вплив на українську банківську систему.

«Це і світова фінансова криза, і падіння курсу гривні, незадовільний захист прав кредиторів, революція, втрата частини територій, АТО, загальне падіння економіки, неефективність дій Фонду гарантування. Тому важливо дати оцінку кожному з факторів і його впливу на банкрутство банків. Далеко не всі банки стали жертвами зловмисних дій банкірів, як це зараз намагаються представити НБУ і Фонд гарантування вкладів. Проте, за все тепер повинен розплачуватися виключно менеджмент банків незалежно від наявності вини в його діях. Масове виведення банків з ринку почалося ще в 2014 році. В результаті так званого «очищення» банківської системи, яку проводила Валерія Гонтарєва, були виведені більше 100 установ», - пояснює Чепіжко.

Вона зазначає, що втрати вкладників і бізнесу оцінюються в мільярди гривень, а свою роботу через закриття банків втратили понад 100 тисяч осіб. Однак протягом усіх останніх років НБУ фактично не діяв в пошуках відповідальних. Хоча існуюче до 2015 року законодавство абсолютно точно дозволяло виявити і притягнути до відповідальності (як матеріальної, так і кримінальної) всіх осіб, винних у банкрутстві банків.

«Однак внесені в 2015 році зміни в банківське законодавство і законодавство про систему гарантування вкладів фізичних осіб нічого істотного до цього не додали. Але сьогодні саме на Фонд гарантування покладена «негласна» функція залучення банкірів до відповідальності за допомогою подачі позовів до пов'язаних осіб банків». Ще восени минулого року Фонд подав цілий ряд позовів до банкірів. Фонд хоче отримати компенсацію від банкірів за доведення банків до неплатоспроможності. Однак це не профільна функція Фонду, тому якісно виконати її він не може апріорі», - говорить глава Асоціації захисту банків.

На її думку, подаючи незабезпечені належним розслідуванням і необхідними доказами необгрунтовані позови, Фонд тим самим тільки збільшує збитки вкладників, несучи адміністративні витрати на судові процеси (сплата судового збору, вартість юридичного супроводу позовів в судах).

«Ми точно не зможемо рухатися далі і розвивати країну без залучення до відповідальності винних у банкрутстві банків. Але шукати їх необхідно в першу чергу в Національному банку України. А потім вже і серед акціонерів банків. Ця робота повинна проводитися системно і неупереджено. І покласти ці функції можна лише на незалежний орган, який не матиме власного інтересу ні у Фонді, ні в НБУ», - резюмувала Оксана Чепіжко, виконавчий директор Асоціації захисту банків.

З тим, що законодавство вимагає позитивних реформ, згоден і заступник голови ГО «Громадський контроль банків» Арсен Маринушкін:

«Як ніколи у нас є можливість напрацювати хороші зміни в Закони для реалізації притягнення до відповідальності власників банків. На жаль, з 93 банків, що ліквідуються, немає жодного обвинувального вироку суду, а в задоволенні позовів вкладників банку - масово відмовляють. Це дуже хороший сигнал, що Асоціація захисту банків веде активний діалог з кредиторами банків, у нас є спільне розуміння, ми спробуємо напрацювати єдину позицію і представити її від кредиторів і власників банку. Потрібно деякий час, ми будемо працювати над цією проблемою разом».

Першоджерело -  http://pravo-ua.com.ua

ВСІ НОВИНИ